Will Eisner Kimdir ?

6 Mart 1917’de New York’da doğan William Ervin Eisner, liseden sonra devam ettiği New York Art Student’s League’de henüz George Bridgeman’ın eğitimi altındayken New York American adlı yayın organında profesyonel olarak çizim yapmaya başlamıştır.

Yaklaşık 7 sene önce, 3 Ocak’da hayatını kaybeden ünlü çizer, bugün çizgi romanların bu denli rağbet görmesinin mimarıdır.

Türkiye’de Leman çizerlerinin bir çoğu Will Eisner‘ı idol olarak benimseyen insanlardır.

Will Eisner, 1937 yılında ünlü Jerry Iger’ın stüdyosunda kendisi gibi pek çok genç ve yetenekli çizerle birlikte çalışmaya başlamadan hemen bir yıl önce, ilk çizgiromanını çok kısa ömürlü Wow ve What a Magazine adlı dergilerde yapmıştır. Iger’ın yanındayken de bazı çizgiroman bantları, kart oyunlarına çizimler ve karikatürler yaparak bileğini iyice güçlendirmiştir. Eisner, bir dedektif bantı olan Muss’em Up Donovan, yabancı bir lejyonun öyküsü olan The Three Brothers, gizli ajan bantı olan K-51 ve çizim stilinin artık yerleştiği bir korsan öyküsü olan Hawk of the Seas gibi isimler taşıyan hazırladığı ilk başlıklarda Willis Rensie takma adını kullanmıştır.

2 Haziran 1940 tarihinde ise, yaratımını Will Eisner‘ın yaptığı ilk çizgiroman dergisi yayınlanmıştır. Daha önceden çizilmiş olan renkli Pazar sayfalarından derlenen bu 16 sayfalık periyodik dergide, sırasıyla Nick Cardy’nin Lady Luck’ı Bob Powell’ın Mr.Mystic, ve Will Eisner’ın The Spirit adlı çizgiroman kahramanları boy göstermiştir. 1942 yılına gelindiğinde ise, artık bir yıldır The Spirit’in Pazar sayfalarını ve günlük bantlarını tek başına çizen Will Eisner birdenbire askere çağrılmıştır. Ancak o, ordudayken de boş durmamış ve Army Motors adlı magazinde yayınlanan Joe Dope isimli karaktere katkı sağlamıştır. Bir süre ara verdiği popüler başlığıyla ilgili çalışmalarına 1950’ye değin devam eden Eisner, başka çizgiroman dergileri hazırlayarak zaman geçirmiştir.

Will Eisner‘in dokuzuncu sanatın üzerindeki etkisi ve gelişmesine sağladığı bireysel katkı çok fazladır. Çoğu ‘En İyi Çizgiroman Ressamı‘ dalında pek çok ulusal ve uluslararası ödül kazanmıştır. İçindeki çizgiroman ruhunun harekete geçmesiyle 1970’lerde tekrar The Spirit’le okurlarının huzuruna çıkmış ve 1973 yılında kurulan School of Visual Arts’da eğitmenlik görevi üstlenerek çizgiroman sanatıyla ilgili bazı kuramsal kitaplar kaleme almıştır. 3 Ocak 2005’de vefat etmiştir.