Seoric

Site hızı Google caffeine algoritması ile birlikte seo açısından belirleyici bir kriter haline gelmiştir. Ziyaretçilerin ve arama motoru botlarının siteyi daha kolay ve hızlı dolaşabilmesi için sitelerin hızlı olması gerekmektedir. Bu şekilde yeni içeriklerimiz seo çalışması ile daha hızlı indexleneceği gibi ziyaretçiler de daha kolay ulaşacaktır.

Site hızı, site içi değişkenlere bağlı olabileceği gibi site dışı ve sunucuya ait değişkenlere de bağlıdır. Site içi, çalıştırılan dosyaların boyutları, içerik büyüklüğü, sorgu sayısı gibi pek çok etken bulunmaktadır. Site dışı, harici dns sorguları ve çekilen veriler gibi etkenleri içerir. Sunucu bazlı hız ise, sunucunun donanımsal özellikleri, yazılımı, kullanım oranları, ziyaret sayısı, güvenlik açıkları gibi pek çok unsura bağlı olarak değişir.

Dolayısıyla hosting alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu sunucunun hızıdır. Aynı zamanda seo çalışmaları ile sitelerin güncel tutulması gerekmektedir. Seo çalışmaları ile beraber değişik makaleler yayınlanmaktadır. Bunu anlayabilmek için Başlat>Çalıştır >cmd enter diyerek açılan komut satırına ping seoric.com yazıp enter diyerek sunucudaki bir sitenin veya sunucu satış sayfasının tepki süresini ölçebilirsiniz. Diğer bir yolu ise, tools.pingdom.com/ping/ adresinden pingi gerçekleştirmektir. Sitenizin hızı seo yapılandırması açısından çok önemlidir.

Sunucuların hızını belirleyen bir kriter de kullandıkları özel yazılımlardır. Bunlar litespeed, Nginx ve lighttpd özelliklerini kullanarak sunucuların hızlandırılması sağlanabilir. Bir vvebsitesi sahibi bunu yapamayacağı için hosting satın almadan önce bu özelliklerden birini kullanıp kullanmadığına bakmalıdır.

Sunucuların güvenliği, hosting seçiminde en önemli konudur. Zira sitenize kolay erişilebilmesi içeriklerinizin çalınma riskini arttıracağı gibi, sitenizin kapanarak veya farklı bir anasayfa oluşturularak ziyaretçilere de ulaşmanızı engelleyecektir.