Windows Live Messenger’da Zorunlu Güncelleme

yenisurummsnBu akşam pc mi açtım,herzamanki gibi messenger ımı çalıştırmak istediğimde, güncelleme uyarısı çıktı.Geç deyip devam ederim sanıyordum ama bu sefer öyle olmadı :D Aslında birazdan bahsedeceğimiz uyarı Windows Live Messenger ekibi tarafından daha önceden yapılmış ama benim gibi duymayanlarınızda varsa bilgilendirmekte fayda var :)

Bu güncellemenin sebebi, kod kütüphanesindeki bir güvenlik açığının kapatılmak istenmesi.Active Template Library, yani ATL’deki bu açık bir programlama hatasından kaynaklanıyor. Kodda yer alan fazladan “&” karakteri bu hatanın temel sebebi ve ATL kullanan bütün yazılımlar bu açıktan etkileniyor. Bu hatalı kodun yer aldığı ATL kütüphanesi ActiveX kontrollerini de içeren Componenet Object Model kodlarında kullanıldı.Microsoft Haziran ayında bu ATL hatasını Internet Explorer ve Visual Studio’da düzelten yamalar yayınladı. Bunların artından 5 yazılım paketi daha güncellendi.Windows Live Messenger 8.1 ve 8.5’teki güvenlik açığını gidermek isteyen Microsoft, isteğe bağlı bir güncelleme sundu bile. Ancak bu ayın sonundan itibaren bu güncelleme zorunlu hale getirilecek ve güncelleme yapmayan kullanıcılar MSN kullanamayacak.Live Messenger’ın 14 sürümünü kullananlar bile Ekim ayından sonra 14.0.8089’a güncellemek zorundalar.

Peki Son Sürümün Avantajları Neler Olacak ?

  • Messenger, masaüstünüzde, çevrimiçi olarak veya cep telefonunuzda bağlantınızı sürdürmeyi oldukça kolay hale getiren yeni görünümü ve güncelleştirilmiş özellikleri ile her zamankinden daha sosyaldir.

Fotoğraf Paylaşımı:Kolayca sürükle ve bırak işlevi ile bir arkadaşınızla birlikte gerçek zamanlı olarak fotoğrafları görüntüleyin ve fotoğraflara yorum yazın.

Kişiselleştirme:Bir profil fotoğrafı veya video gönderin ve durumunuzu, sık kullandığınız bir bağlantıyı veya sizi eğlendiren bir şarkıyı paylaşın.

Sık Görüşülenler:Bu, kişilerinizi hızlı aramaya yönelik bir özelliktir; en önemli kişileriniz Messenger penceresinin en üstünde yer alır, böylece bu kişilere kolayca anlık ileti gönderebilirsiniz.

Yenilikler Akışı:Bir kereden daha çok oturum açmanıza gerek kalmadan arkadaşlarınızın durum iletilerini, gönderdikleri yeni fotoğrafları ve blog yorumlarını görebilirsiniz.

Gruplar:En çok 20 kişiden oluşan bir grupla aynı anda sohbet edin. Eşitliği sağlamak için her grup kendi giriş sayfasını ve grup takvimini oluşturur.

Tüm bunlara rağmen benim gibi bu yeni sürümlerden nefret edenlerdenseniz,bence bir an önce alışmaya çalışın yada Msn ı hayatınızdan çıkarın :)

İsmail haklı çıktı galiba :D

17 thoughts on “Windows Live Messenger’da Zorunlu Güncelleme”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir