Yahşi Batı Esprileri

Yahşi Batıya bugun gidecektim ama bir aksilikten dolayı gidemedim okudugum espriler dahada gitmek için teşvik ediyor beni hangi esprilermi ? buyrun
İşte Yahşi Batı’nın esprileri

Yahşi Batı esprileriyle de dikkat çekiyor. İşte filmin en çarpıcı esprileri: * Cem Yılmaz ve Ozan Güven batıya paşanın verdiği elamsı götürmek için yola çıktıklarında. Kovboylar tarafından çevriliyorlar. Batı da herkes ingilizce konuşuyor. Cem Yılmaz anlamayınca ne diyor yahu bu diyor ve film DVD seçeneğinden değiştirilerek Türkçe menüye dönüyor. Film türkçe olarak devam ediyor.

* Cem Yılmaz Ozan Güven’e elması fesinin içine sakldığı için kızıyor. Ozan Güven sen malları nereye sakladın diyor. Cem Yılmaz popsundan önce tesbih sonra ayna kahve fincanıyla tabağını en sonda öttürerek mızıka çıkarıyor.

* Ozan Güven kovboylara kurtulmak için biz çata pat Ahmet’in arkadaşlarıyız diyor. Cem Yılmaz yine kızıyor o kim diyerek. Daha sonra karşılaştıkları kızılderililere, kızılderililer Tük’tür derler diyor. Kızılderili bir adam yok öyle birşey deyince Cem Yılmaz bu defa kasımpaşdan apaçi Selim’in selamı var desek diyor.

Bütün kıyafetlerini kızılderililere kaptıran Cem Yılmaz en son si…. bari diyor.

* Donlarıyla ortada kaldıkları zaman Cem Yılmaz’ın boynundaki muskayı gören Ozan Güven, Cem Yılmaz’a özel bir anlamı olup olmadığını soruyor. Cem Yılmaz’da annemin hatırası her türlü musibetten korur bu muska diyor.

* İstanbul’a telgraf çekmek için ofise giriyorlar. Telgrafı çekecek olan kişi yazıyı okuyamıyınca, Cem Yılmaz ulan gelen Red Kit olsa okurdun ama diyor. Telgrafçı kim takar Red Kit’i dediği sırada içeri Red Kit giriyor ve telgrafçı Hoşgeldin Red Kit abi dieyerek hazır ola geçiyor.

* Elması ve kıyafetlerini çaldıran Ozan Güven ve Cem Yılmaz para kazanıp elması geri almaya karar veriyor. Bu yüzden batı kasabalarında gezerek bir sürü iş yapıyorlar. İlk olarak Osmanlı’daki ortaadirek oyunlarını yaparak paraya kazanmaya çalışıyorlar ama halk o oyunlara hiç gülmüyor. Oradan kazandıkları parayla, yiyecek alıyorlar. Şeker ve limonu gören Cem Yılmaz’ın aklına macun yapmak geliyor. Macun yapıp satıyorlar, onu da kovboylar elinden alıyorlar. Araba yıkama yeri gibi o döneme uyarlama At yıkama yeri yapıyorlar, insanların atlarını yıkayarak para kazanıyorlar. Daha sonra sinirlenen Cem Yılmaz kolayı icad edip semaverde satmaya başlıyor. Şi iyice ilerletip yanında ızgarada tavuk kızartıyor. Diğer esnaf işlerinin kesilmesine sinirlenip kavga çıkartıyor.

* Namusumuzla para kazandırtmıyorlar diyen Cem Yılmaz, birden bire Şerif’in kapısında asılı Wantedlarda kendisine çok benzeyen birini görüyor. Bulana 10 dolar ödül veriyorlar. Ozan Güvn Cem Yılmaz’ı yakalamış gibi yapıyor 10 doları alıyor. Şerife bir kola içermiyiz diyor. Kolayı içen Şerif uyuyuncada Cem Yılmaz’ı nezaretten çıkarıp kaçıyor. Bu yolla neredeyse Batı’daki bütün kasabaları dolaşarak aynı taktiği uygulayıp para kazanıyorlar.

* Bir gün kasabaları gezerken Demet Evgar’ı görüyorlar. Ormanlık bir alanda atış talimi yapan Demet Evgar için Ozan Güven kadın mı diye sorunca, Cem Yılmaz kadın tabii, nereye bakıyor neyi vuruyor burdan anlaşılıyor kadın olduğu diyor.

* Cem Yılmaz Ozan Güven’e azılı suçlu John Lesh olarak tanıştırıyor. Demet Evgar’da annesini öldüren John Lesh’in Ozan Güven olduğunu duyunca silahını doğrultuyor. Bu sırada Cem Yılmaz yalan söylediklerini ve Osmanlı olduklarını ispatlamak için Arap Bacı taklidi yaparak lokum uzatıyor. Demet Evgar arap bacıyı anlamadım ama Lokum mantıklı geldi diyor.

*Ozan Güven Demet Evgar için erkeksi hiç sevmem diyor. Cem Yılmaz erkeksi bayılırım her türlü alırım diyor.

* Demet Evgar Ozan Güven ve Cem Yılmaz üçü birlikte elmasın peşine düşüyor. Elmasın kızılderililerde olduğunu öğreniyorlar. Daha sonra eski türk filmi sahnelerindeki gibi Demet Evgar Kızılderililerin başının Uağau Özkan’ın babası olduğunu öğreniyor. Uğur Özkan kız doğduğu için kendisini sepete koyup nehire bıraktığını söylüyor.

* Uğur Özkan bir gece önce elması kumarda şerfie kaybettiğini söylüyor. Hepbirlkite şeriften geri almak için plan yapıyorlar. Uğur Özkan kumarda geri kazanacağını söylüyor ve poker oynuyor şerifle. Hep çok iyi giderken son el kaybederek sadece donuyla salondan dışarıya koşuyor.

*Şerif Cem Yılmaz’dan kurtulmak için bir tane azılı kovboy tutuyor. İşini bitirmesini söylüyor. Azılı kovboy Uğur Polat Cem Yılmaz’ı görünce çok beğeniyor öldürmek yerine kur yapmaya başlıyor. durumu anlayan Cem Yılmaz hemen kaçıyor.

* Filmin sonun da şerifin imzasıyla valiliğe yağlı güreş müsabakası düzenlediklerini kazanana ödül olarak Elması vereceklerini. Kendilerinide beklediklerini yazan bir telgraf çekiyorlar. Valilikten onay gelince Şerif deliye dönüyor. Elmas yerine Avize taşı vermeye karar veriyor.

Şenlikler başlıyor bir kızılderili kız çıkıp Bir apachi ağlıyor diye şiir okuyor.

* Yağlı güreşi kazanan Cem Yılmaz, Elmasın sahte olduğunu anlayınca, şerifin anahtarı popsuna sakldığını anlıyor ve onunla güreş tutuyor. Şerifin popsundan anahtarı alıp Ozan Güven’e atıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir