Mamoş Türküsü Hikayesi

Kurtlar vadisi ile gundeme gelen turku çoğu kişinin dikaktini çekmiştir en azından benim dikkatimi çekti :) Türkü’nün hikayesine bir bakayım dedim keşke bakmasaydım hikayesini bilmeyerek dinlemek daha guzel herneyse zaten kurtlar vadisindeki sahne ile izledıgımızde etkileyici oluyor.Şimdi hikayeyi yazalım bakalım.

Elazig’in koca mustafa paşa mahallesinde oturan bekir hoca’nin genc ve guzel bir eşi vardir. bekir hoca harput’ta namusu ve iyiligiyle taninan bi kişilik tabi bu arada. karisi ise gencliginden olacak, komşularindan soylu bir ailenin oglu yakişikli mamoş ile ilişki kuracak kadar toydur.

mamoş’la bekir hoca’nin karisi arasindaki ilişki giderek alevlenir, etraf da bunun farkina varmaya başlar. amma ve lakin bu ikisi olaylardan habersizdir. firsat buldukca buluur, konuşup sevişirler. bekir hoca ise bunun nereye varacaginin hesabini yapmaktadir.

bir gun karisina harput’a gidecegini ve akşam donmeyecegini soyler bekir hoca. bunu firsat bilen kadin mamoş u eve davet eder. er icer eglenirler. ama tabii bekir hoca’nin harput’a gittigi filan yoktur. karanlik bastirinca eve gelir, kendi anahtariyla kapiyi acar, bunlarin bulundugu odaya girer. girer girmez de tabancasini ateşler mamoş’u kalbinden karisini da agzindan vurarak oldurur, sonra da gider teslim olur. adil bir heyetin eve gelip olayi yerinde incelemesinden sonra duruşma sonunda bekir hoca beraat eder. (o zamanlar oyleymis)

Sozlerı pencereden bir daş geldi
ben sandim ki mamoş geldi
uyan mamoş, uyan, uyan
başimiza ne iş geldi

penceresi yeşil yaprak
mamoş giyer kara kalpak
kor olasin bekir hoca
yatagimiz kara toprak…

2 thoughts on “Mamoş Türküsü Hikayesi”

  1. İrem görür müsün bilmiyorum ama Mamoş türküsünün hikayesi hakkında daha fazla bilgi alabilir miyim senden? İnternetteki ilgili tüm yazılar yukarıdakinin birebir aynı, virgülüne değin. Sadece bir yerde farklı ama çok kısa bir paragraf okudum elazığlı bir arkadaşın ailesinden duyduklarını içeren hepsi bu. umarım yorumumu görür ve yardımcı olabilirsin. bildiğin başka yazılı (yada sözlü) kaynaklar varsa paylaşmana çok sevinirim. teşekkürler.

  2. arkadaşlar burada verilen bilgi kesinlikle yanlıştır ben elazığlıyım bu hikayeyi size anlatayım:…
    elazığda genç ve güzel bir kız vardır bu kız mamoş (mehmet) adında bir delikanlıya sevdalanır delikanlıda bu kıza sevdalıdır fakat bu kzı küçük yaşta kendinden yaşca büyük olan bekir hocaya veririler fakat kız hala mamoşa sevdalıdır ve her gece gizli gizli buluşurlar mamoş ve mamoş her gelişinde pencereye taş atar ve kız bahceye cıkar mamoşta evin bahcesine gelerek buluşurlar ve bir gün bekir hoca durumu anlar ve mamoşu öldürüp akşam vakti pencereye bir taş atar kız mamoş geldi sanıp bahceye gider fakat bahcede mamoşun cesedini görür ve bu ağıtı yakar ….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir